מי זכאי לדרכון

בגדול התשובה היא:

צאצאים למגורשי ספרד.

 

ואם זה לא אומר לכם יותר מדי,

צפו בסרטון שכאן או המשיכו לקרוא >

על פי תיקון לחוק האזרחות שממשלת פורטוגל הוציאה באפריל 2015, הזכאים לדרכון פורטוגלי הם:

 1. יהודים

 2. מעל גיל 18

 3. ללא עבר פלילי.

 4. שמשפחותיהם הגיעו ממדינות מוצא המוכרות כקשורות למגורשי ספרד, כשהפופולריות ביותר ביניהן הן: מרוקו, לוב, תוניסיה, אלג'יריה, טורקיה, יוון, לבנון, סוריה ועוד. 

 5. המחזיקים בשם משפחה מתוך רשימה מוכרת, של מעל 40,000 שמות.

שימו לב: יש עוד הרבה מדינות, אפילו הונגריה ובולגריה, הן פחות שכיחות, והבדיקות שם עשויות להיות מעט יותר מורכבות, אך עדיין מומלץ לעשותן לפני שמרימים ידיים – ממילא, השלב הזה איתנו, אינו כרוך בתשלום.

בדקו עכשיו זכאותכם
ללא עלות וללא התחייבות

יש למעלה מ- 3,000,000 אנשים בעולם שעונים לקריטריונים שציינו בסרטון!!! 

ומה איתכם??

כמו שאתם רואים, לא מדובר בתנאים קשים במיוחד, לפחות בינתיים, לא צריך לדעת ספרדית או פורטוגזית, לא צריך להכיר את ההיסטוריה של פורטוגל או לעבור מבחנים קשים, כמו שקורה בהרבה מקרים של הוצאת דרכונים זרים.

דרכון פורטוגלי לקטינים ובני זוג של זכאים

שאלה שאני נשאל לעתים קרובות: האם תנאי מס' 2 אומר שאני לא יכול להוציא לילדיי הקטינים אזרחות פורטוגלית בשלב זה?

אם כבר יש לך דרכון פורטוגלי, ניתן להגיש בקשה נפרדת עבור בני הזוג או ילדייך הקטינים מכוח אותו דרכון. 
כשמדובר בבני זוג, במידה ואתם נשואים מעל ל- 3 שנים, תהליך הוצאת הדרכון יהיה יחסית פשוט. במקרים אחרים, קיימים מספר מבחנים שיהיה עליהם לעבור על מנת להוכיח זיקתם לפורטוגל ובכדי לעקוף זאת יש לנקוט במספר פרוצדורות ברורות.
אם עדיין אין לך דרכון, ורק עכשיו התחלת תהליך, לא ניתן להגיש בקשה גם עבור בני הזוג או ילדייך הקטינים, ויש להמתין עד לקבלת הדרכון שלך, או עד שלקטין/ה ימלאו 18 שנים.
מגיל 18 ואילך, ילדייך אינם זקוקים לדרכון הפורטוגלי שלך על מנת להיות זכאים לדרכון משלהם.

זכאות לדרכון פורטוגלי

 

חולמים על דרכון אירופאי שיפתח בפניכם אופקים חדשים של מגורים, עבודה, לימודים ועסקים? בשנים האחרונות, בגין תיקונים בחוקי פורטוגל, גובר הסיכוי לקבל דרכון ואזרחות ממדינה זו ובכך למעשה גם לזכות באזרחות ובדרכון אירופאי. אז למי מגיע דרכון פורטוגלי ואיך בודקים זכאות זו? על כך יוסבר במאמר הבא.

 

הביקוש לדרכון פורטוגלי

 

הביקוש לדרכון פורטוגלי נובע מכך שהמחזיק בו מקבל גם אזרחות ודרכון של האיחוד האירופאי, בו חברות עשרים ושמונה מדינות. בתור שכזה בעל הדרכון נהנה משורה של יתרונות ואפשרויות, לרבות:

 

 • מגורים- עם דרכון אירופאי אפשר לחיות באופן קבע או זמני בכל מדינות האיחוד ללא צורך באישורים מיוחדים, וכן לזכות בכל הזכויות הסוציאליות של אזרחים לצד אפשרות לפתיחת חשבון בנק, קבלת הלוואות ועוד.

 • לימודים- אזרחות באיחוד מעניקה זכות ללימודי תואר אקדמי בתנאים מקלים ולעיתים אף במחירים מסובסדים, לצד סיוע במימון הוצאות מחייה כמו מגורים במעונות וכדומה.

 • עבודה- אפשרות לעבוד כשכיר או עצמאי או לבצע עסקאות בכל מדינות האיחוד ובמדינות רבות נוספות ברחבי העולם, לרבות הקלה בדרישות החוק בארה"ב. 

 • נסיעות- דרכון אירופאי פותח דלתות למדינות רבות שלא ניתן להיכנס אליהן עם דרכון ישראלי, כדוגמת אינדונזיה, וכן מקל על דרישות ויזה למדינות רבות כמו אוסטרליה או ארה"ב שעבורן ניתן לקבל ויזה באופן אוטומאטי. בנוסף, במדינות רבות משך השהייה עם דרכון אירופאי ארוך מאשר עם דרכון ישראלי

 • נכסי נדל"ן- הליכים הרבה יותר פשוטים לרכישת נדל"ן להשקעה בפורטוגל ובמדינות האיחוד.

 • אזרחות לדורות- גם אם אתם לא עומדים לממש את יתרונות האזרחות הפורטוגלית יתכן והילדים או הנכדים שלכם יוכלו להיעזר בה.

 

הזכאות לדרכון ואזרחות פורטוגלית

 

בגין תיקון בחוק האזרחות משנת 2015 שהוציאה ממשלת פורטוגל, יהודים צאצאי גירוש ספרד זכאים לקבלת דרכון ואזרחות פורטוגלית. לשם כך על מגישי הבקשה להיות יהודים, בני שמונה עשרה ומעלה, ללא עבר פלילי שמוכח על ידי הצגת תעודת יושר מהמשטרה. עליהם להיות יכולים להוכיח את היותם צאצאי גירוש ספרד, בין היתר בגין משפחות שחיו במדינות המוכרות בכך שאליהן הגיעו מגורשי ספרד, והיותם נושאים שם משפחה הכלול ברשימות מוכרות. המשמעות היא שלמען קבלת האישור לדרכון יש לקבל אישור זכאות מקהילת יהודי פורטוגל. 

 

שלא כמו במדינות אחרות כמו ספרד, קבלת אזרחות פורטוגלית אינה נדרשת בידיעת השפה הפורטוגזית, וגם אין צורך להישבע לדגל, להציג בקיאות בחוקים וההיסטוריה של המדינה ולהוכיחם עם מבחנים מאתגרים. למעשה מדובר בשלושה מיליון בני אדם המתאימים לדרישות ממשלת פורטוגל לקבלת אזרחות ודרכון פורטוגלי, ובהחלט יכול להיות שאתם נמנים על מיליוני הזכאים.

 

הסיפור שמאחורי מגורשי ספרד

 

הסיבה למתן דרכון פורטוגלי למגורשי ספרד הולכת מאות שנים אחורה לשנת 1492, בה מלך ספרד שהיה נוצרי אדוק חתם על צו שהורה על גירוש והגליית יהודי ספרד. לפי הצו, יהודים שיישארו מאחור יועמדו לדין מול האינקוויזיציה. עקב צו זה עשרות אלפי יהודים נסו למדינה השכנה פורטוגל והגדילו את מספר היהודים החיים בה לשבעים אלף, כעשרה אחוז מהאוכלוסייה. בהמשך, ארבע שנים לאחר הוצאת הצו, ביתו של מלך ספרד התחתנה עם מלך פורטוגל מנואל הראשון. בעקבות נישואין אלו הופעל על מלך פורטוגל לחץ לגרש גם ממדינתו את היהודים. מלך פורטוגל שהקהילה היהודית תמכה ועזרה לו רבות ניסה לרכך את הצו והתיר ליהודים להישאר במדינה אם ימירו את דתם לנצרות. אכן, יהודים רבים בחרו להפוך לאנוסים ולא לעזוב את פורטוגל. אולם בשנים הבאות האוכלוסייה הנוצרית החלה לפגוע בקהילת האנוסים, שרבים מבניה התנצרו רק למראית עין. עקב כך מרבית הקהילה היהודית בפורטוגל נמלטה למדינות שונות, בעיקר לצפון אפריקה, מזרח אירופה וארצות הבלקן. כיום ממשלת פורטוגל בדומה לממשלת ספרד מכירה בעוול שעשתה לאזרחיה היהודים, ולכן היא מוכנה להעניק בחזרה אזרחות לצאצאי המגורשים.

 

רשימת מדינות של מגורשי ספרד

 

יש מדינות רבות המוכרות כיעדים שאליהם הגיעו מגורשי ספרד לרבות מרוקו, אלג'יר, תוניס, מצרים, לוב, יוון, טורקיה, סוריה, לבנון ועוד. יחד עם זאת, יש עוד מדינות רבות שניתן לקשרן לגירוש ספרד כדוגמת עיראק, בולגריה, מדינות בדרום אמריקה, הולנד, רומניה גרמניה והונגריה. לכן, גם אם אינכם מופיעים ברשימת המדינות המוכרות כיעד של מגורשי ספרד, אין זה אומר שאינכם צאצאי מגורשים. אולם במקרים אלו בדיקת זכאות לדרכון פורטוגלי יכולה להיות יותר מורכבת.

 

שמות משפחה מוכרים

 

לצד מוצא ממדינת יעד מוכרת, הבדיקה של מי זכאי לדרכון פורטוגלי כוללת גם שמות משפחה המוכרים כשל מגורשי ספרד. למעשה רשימת שמות זו מורכבת מיותר מארבעים אלף שמות משפחה ובכדי לברר אם שם המשפחה שלכם כלול ברשימות אלו תוכלו למצוא אתרים רבים ברשת המציעים שירות ללא עלות, עם רשימות של שמות משפחה המסודרים לפי האלף בית בעברית ובאנגלית. יחד עם זאת, גם אם שם המשפחה שלכם אינו מופיע ברשימות אין זה אומר שאינכם זכאים לדרכון פורטוגלי, ויש עוד דרכים להוכיח את היותכם צאצאי גירוש ספרד.

 

​זכאות של בני זוג וקטינים

 

כאמור, על פי תקנות החוק הפורטוגלי צאצאי מגורשי ספרד זכאים לבקש אזרחות רק אם הם מעל גיל שמונה עשרה. כפועל יוצא מכך, רבים תוהים אם ילדיהם יוכלו גם להוציא אזרחות זו ואם בני הזוג שלהם יוכלו. התשובה לשאלה זו משתנה: אם אין לכם עדיין דרכון פורטוגלי ילדיכם ובני הזוג שלכם לא יהיו זכאים לקבלו, וקטינים ידרשו לחכות לגיל שמונה עשרה לשם הגשת בקשה משלהם. מנגד, אם כבר קיבלתם את הדרכון המיוחל תוכלו בזכותו להגיש בקשות נפרדות עבור הילדים או בני הזוג שלכם, כאשר לרוב לבני זוג שנשואים מעל שלוש שנים מדובר בהליך יחסית מהיר ופשוט.

 

שלבים בדרך לדרכון המיוחל

 

קבלת דרכון ואזרחות פורטוגלית נדרשת בהליך בירוקראטי ומשפטי שמורכב ממספר שלבים בסיסיים:

 

 • בדיקת זכאות לדרכון פורטוגלי- בדיקות מקדימות הכוללות חקירת אילן יוחסין ומציאת קשר ברור להיותכם צאצאי מגורשי ספרד מול רשויות שונות, מהן יש לקבל אישורים ומסמכים רלוונטיים. יש לציין כי שלב זה נוטה להיות מייגע אולם ביצועו הנכון קריטי להמשך ההליך ואישור הבקשה. כך למשל, יכול לעלות קושי באיתור תעודות לידה של ההורים והסבים בארצות מוצאם.

 • קהילה יהודית בפורטוגל- ביצוע בדיקות וקבלת אישורים מהקהילה היהודית בפורטוגל. אישורים אלו לרוב יוכרו בהמשך גם על ידי ממשלת פורטוגל. יש לציין כי בשלב זה חשוב לפעול לפי פרוטוקולים מקובלים ולדאוג לא לשמוט מידע חיוני.

 • ממשלת פורטוגל- הגשת בקשה רשמית לאזרחות ודרכון מממשלת פורטוגל. כדי למנוע עיכובים מיותרים, את ההליך הזה עדיף לבצע במדינה עצמה ולא דרך שירותי דואר.

 • קבלת מסמכים- לאחר אישור רשמי של הבקשה שלכם תקבלו תעודת לידה פורטוגלית, וכן תעודת זהות ודרכון פורטוגלי אותם תוכלו לקבל בשגרירות פורטוגל בישראל או בהליך מהיר במשרדי הממשל הפורטוגלי בליסבון.

משך הוצאת דרכון

 

לשאלה תוך כמה זמן ניתן להוציא דרכון פורטוגלי אין תשובה אחת. בכל מקרה, חשוב להבין כי בקשה לדרכון פורטוגלי כרוכה בהליך שלרוב אינו קצר משנה וחצי, ויש להיות ערוכים לכך מראש. כמו כן חשוב להבין שגם אם אתם עומדים בדרישות החוק הפורטוגלי, עדיין הנסיבות של כל מגיש בקשה הינן שונות, וכך גם פרקי הזמן לקבלת הדרכון משתנים. בנוסף, אם הליך הגשת הבקשה לא מבוצע נכון באופן שאינו יעיל ומדויק, ויש בו טעויות, הוא יכול להתארך ולהימשך גם שנים. יש גם מקרים בהם עיכובים יכולים להיגרם בבקשות לאזרחות, פשוט כי הן נפלו בין הכיסאות ונשכחו על ידי הגורם שהיה אמור לטפל בהן. למעשה, יש כיום כחמש עשרה אלף בקשות אזרחות שהטיפול בהן מתעכב בגין טעויות באופן ההגשה, או בגלל שהן נשכחו והוזנחו. בכדי למנוע בעיות אלו ולקצר את משך ההליך עדיף לבצע אותו בליווי של גורם מקצועי אמין ומומלץ. 

 

סיוע מקצועי בהוצאת דרכון 

 

אמנם הגשת בקשה עבור דרכון פורטוגלי למגורשי ספרד ניתן לבצע לבד, אולם בכדי להבטיח קבלת אזרחות ודרכון פורטוגלי בהליך כמה שיותר פשוט, מהיר וחסכוני, מומלץ להיעזר במשרד עורכי דין שתחום זה הינו התמחותו העיקרית. דוגמא טובה לכך מהווה מועדון הדרכון הפורטוגלי בראשות איתי מור, שהינו עורך דין בעל תואר שני במנהל עסקים. ההתמקדות בתחום זה החלה מניסיון אישי של עו"ד מור להוציא לעצמו ולבני משפחה וחברים אזרחות פורטוגלית, והבנת מורכבות הנושא. ניסיון זה והיכרות אישית ומקצועית עם המערכת הבירוקרטית והמשפטית בפורטוגל, הקהילה היהודית שחיה שם ודרכי הפעולה היעילות, מהווים בסיס לשירות המוצע על  ידי החברה. עד היום החברה כבר הגישה בהצלחה אלפי בקשות לאזרחות ודרכון פורטוגלי. 

 

ולמי שבכל זאת רוצה להוציא את ההליך לפועל באופן עצמאי, בחברה גם מעניקים שירות מיוחד של פגישת ייעוץ המספקת מידע והכוונה לכל שלב צפוי.

 

​ממה יש להיזהר בדרך לקבלת דרכון פורטוגלי

 

​הביקוש הרב לאזרחות ודרכון פורטוגלי גם יצרה תחרות עזה בשוק, שגרמה להרבה גורמים לצאת בהבטחות לאו דווקא ריאליות, וללא שקיפות אודות מכשולים שיכולים לצוץ בדרך ולעכב את ההליך. כל זאת לצד ניסיון לא אתי להרוויח כסף על גבם של מבקשי האזרחות. בין היתר יש להיזהר מהמצבים הבאים:

 

 • הסכם חתום- אם הגורם מולו אתם פועלים אינו מוכן לחתום על הסכם בו הוא לוקח אחריות אישית לטפל בבקשה, כדאי שלא לעבוד עימו. במידה שגורם זה יפסיק לפעול בתחום, הוא גם לא ידאג לספק לכם מענה חלופי להמשך הטיפול בבקשה וכספכם ירד לטמיון.

 • צ'ק ביטחון- גורמים המבקשים מכם צ'ק ביטחון כנראה מנסים להרוויח מכם כסף גם אם לא קיים סיכוי גבוה לאישור בקשתכם.

 • תשלום מראש- גורמים שמבקשים תשלום מלא מראש עלולים להעלם בהמשך הדרך מבלי שטיפלו כנדרש בבקשה שלכם. כמו כן, אין סיבה לשלם מראש עבור הליך שלא בטוח שיאושר.

 • כמה זה עולה- יש גורמים הטוענים שאינם יכולים לדעת כמה יעלה בסופו של לדבר כל ההליך. טענה זו אינה נכונה וכל גורם מקצועי מיומן יכול לדעת מראש את עלות הליכים והאגרות שיש לשלם. לכן דרשו לקבל הערכת מחיר מלאה טרם תחילת ההליך עבור שכר טרחה והוצאות טיפול, אחרת אתם עלולים למצוא את עצמכם במסחטה שלא נגמרת.

 • הליך קצר ומהיר- הגשת בקשה לדרכון פורטוגלי הינה בבסיסה הליך ממושך, וכל מי שמבטיח לכם קיצורי דרך משמעותיים כנראה מטעה אתכם.

 • הסכם ברור- היזהרו מהסכמים ארוכים ומורכבים מידי עם אינספור סעיפים שאינכם מבינים את משמעותם. הסכם שכזה יכול להעיד על ניסיון להסיר אחריות או להסתיר מכם מידע.


כל שאלה נוספת שיש לכם בהקשר של הזכאות – סביר להניח שתוכלו למצוא את התשובה אצלנו באתר, ובכל מקרה אנחנו תמיד נשמח לבדוק את זכאותכם ללא כל חיוב, פשוט השאירו פרטים או התקשרו לטלפון 073-7258589

​בדקו זכאותכם לדרכון פורטוגלי,
ואזרחות אירופאית ללא חיוב!
יש לכם שאלות?
פנו אלינו כעת!

073-7258589

נבנה ע"י iSite Solutions ו-Lin.co.il

© 2018 כל הזכויות שמורות לעו"ד איתי מור